mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Javascript (Ajax) ile Elde Edilen Datetime Türündeki Veriyi İşleme
Bu yazımda Ajax işlemlerinde elde edilen Datetime (C#) türündeki bir veriyi Javascript tarafında nasıl işleyeceğimizi göstermeye çalışacağım. Ajax işlemlerinde nesneler üzerinden işlem yapabiliyoruz. Bu işlemlerde verileri json veya xml formatta elde ediyoruz. Elde ettiğimiz veri türü string, int, vb. gibi genel türde değilse çeşitli dönüştürme işlemleri yapmamız gerekebilir. Bu veri türlerinden biri de Datetime veri türüdür. Linq to Sql vb. gibi bir araç kullanıyorsak veya kendi nesnelerimiz ile çalışıyorsak ve bu nesneler Datetime türünde değişken içeriyorsa Ajax işlemlerinde bu verileri kullanabilmek için basit bir çevirme işlemi yapmamız yeterli oluyor. Bu çevirme işlemini ve örneği yazıının devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle C# kodlarını ve script kodlarını vereceğim. Hazırladığım örnekte Datetime türünde bir webmethod ve bu webmethoda istekte bulunan bir script fonksiyonumuz var. Burada elde ettiğimiz Datetime türündeki veriyi script tarafında alıp, tarih olarak kullnacağız. (Hazırladığım örnek sayfayı burada görebilirsiniz.)

// C# tarafında Datetime veri getiren metot 
// Dönen sonuç /Date(1276814076592)/ gibi bir değer olmakta
 
[WebMethod]
public static DateTime Zaman()
{
    return DateTime.Now;
}
 
 
 
// Datetime türünde veri alan ve işleyen script kodlar
 
$.ajax({
    //...
    success: function(msg) {
 
      var tarih = eval('new' + msg.d.replace(/\//g, ' '));
 
    },
    //...
}); 

Görüldüğü gibi Datetime türünde gelen bir veriyi script tarafında date türüne böyle çevirebiliyoruz ve kullanabiliyoruz. Bu kullanıma tarih işlemlerini takvim eklentileri yapıyorsak takvime veriyi aktarmada ve kullanmada ihtiyaç duyabiliriz.

Hazırladığım örnek sayfayı burada görebilirsiniz.

Burada verdiğim kodlarda Ajax işleminde dönen veri JSON formatında geliyor. Eğer biz webmethod'un sonuç tipini değiştirmezsek bu işlem böyle yapılmakta. Ancak webmethodların sonuç tipini XML olarak da ayarlayabiliyoruz. O zaman ise gelen veriyi alıp, benzer biçimde yine date türüne çevirmemiz gerekiyor. Bu konuda en kısa sürede başka bir yazım olacaktır.

İyi çalışmalar.
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Jquery ile Asp.net Sayfasına Ajax İsteğinde Bulunma 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı Kutlarım 10 Kasım - Ata'mızı Anıyoruz jQuery ile 'Yukarı Çık' Uygulaması Jquery ile Kayan (Floating) Alan Yapımı
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Emre 04 Ekim Pazartesi 2010 17:06 #1
Çok teşekkür ediyorum size.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Ne edersen kendine, edersin kendi kendine.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009