mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Jquery, Ajax ve FaceBox ile Edit Update Uygulaması - Örnek Uygulama
Jquery, Ajax ve FaceBox ile Edit Update Uygulaması - Örnek UygulamaDaha önce hazırlayıp duyurmuş olduğum Jquery, Ajax ve FaceBox ile hazırladığım edit update uygulamasını dosyalarıyla beraber sizlerle paylaşıyorum. Asp.net ile jquery ve ajax işlemlerini kullandığımız güzel bir proje oldu. Bu projede en önemli nokta Asp.net kontrolü olan User Control (kullanıcı kontrolleri)'leri ajax işlemlerinde etkin biçimde kullanmak. Aslında bu uygulama tamamen ajax ile User Controlleri kullanmaya dayanıyor. Bu yöntem ile bu uygulamayı ve buna benzer birçok uygulamayı rahatlıkla geliştirebiliriz. Ajax ile uygulama geliştirmek isteyen ayrıca ajax'ı kullanmayı öğrenmek isteyenler için güzel bir çalışma diyebilirim.

Daha önce duyurduğum ancak bazı eksikliklerin olması ve fırsat bulamamamdan dolayı bu çalışmayı sizlerle paylaşamamıştım. Bu sebeple ve bir arkadaşımızın isteği üzerine bu çalışmayı sizlerle paylaşıyorum.

Çalışmayı kodlarıyla beraber anlatmak isterdim ancak uygulamanın biraz karmaşık ve uzun olması nedeniyle burada kodlamarı tam olarak anlatamayacağım. Örneği inceleyerek uygulamayı rahatlıkla anlayabiliriz.

Ayrıca bu uygulama Asp.net projelerimizde jquery ve ajax işlemlerini kullanma hakkında güzel bir örnek olacağını düşünmekteyim. Bu uygulamaya benzer veya farklı olarak bu yöntem ile birçok uygulamayı rahatlıkla geliştirebiliriz. Önümüzdeki dönemde zaman buldukça aklımda olan uygulamaları geliştirmeye ve paylaşmaya devam edeceğim.

Örnek projeye buradan, çalışır haline de buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Çalışmalar!
Mehmet Duran 27 Aralık Cumartesi 2008 12 20046 4,3
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Asp.net MVC Areas (Tek Proje Kullanarak) Bloğuma Erişim Sıkıntısı Jquery ile Treeview Uygulamam jQuery ile Modal Hazırlama (Eklenti ile) jQuery Ajax ile UserControl'leri Etkin Kullanma
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Coşkun Deniz 06 Ocak Salı 2009 22:06 #1
Duran sen bizim bölümün gururusun yaaa :)
Mehmet Duran 06 Ocak Salı 2009 22:14 #2
Teşekkürler Çoşkun. Bölümün değil de başka neyin olursam oluyum. :)
Hüseyin ÖZKAN 17 Ağustos Pazartesi 2009 00:10 #3
Teşekkürler. Hayırlı Günler...
Ali Eren Şimşek 08 Eylül Salı 2009 14:02 #4
merhaba ben bu uygulamanın veritabanında ve içerisindeki alanlarda değişiklik yaptığımda çalışmıyor.. Örnek olarak isim yerine referans,soy_isim yerine referanstel olarak değiştirdiğimde çalışmıyor.. neden olabilir? (asp.net projesinde ve ascx dosyalarinda da değişiklik yaptım..)
Mehmet Duran 08 Eylül Salı 2009 20:51 #5
Uygulamada cs tarafındaki kodlar dışında ascx dosyasının ve aspx dosyasının html bölümündeki kodlara da dikkat etmek gerekir. Tekrar bu bölümleri de incelerseniz sorunu çözeceğinizi umuyorum.
erkan yuksel 24 Eylül Perşembe 2009 00:03 #6
senden öğrendiklerimizi sitelerimizde kullanıyoruz hakkını helal et.. Bir harf öğretenin kölesi olurum..
Mehmet Duran 24 Eylül Perşembe 2009 23:23 #7
Teşekkür ederim Erkan.
Mihrişah 22 Ağustos Pazar 2010 12:48 #8
Ben de bu şekilde bir uygulama hazırlamak istedim ve bir usercontrol oluşturup ajax ile sayfaya yerleştirmek istediğimde "'TextBox' türündeki 'ctl00_txtAdi' denetimi runat=server değerine sahip bir form etiketine yerleştirilmelidir." gibi bir hata ile karşılaşıyorum. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? teşekkürler...
Mehmet Duran 23 Ağustos Pazartesi 2010 12:12 #9
Merhaba. Bu sorundan daha önce yorumlarda bahsedilmişti. Bu sorunu yaşamamak için kontrolleri runat="server" özelliği olan form tagı arasına koymak gerekiyor.
Mihrişah 23 Ağustos Pazartesi 2010 13:16 #10
Normal çalışan bir site üzerinde zaten usercontroller çalışıyordu ancak ben gerektiğinde sayfa refresh olmadan güncellemek için gösterdiğiniz şekilde usercontrolleri render edip ajax ile getirmek istedim ve bahsettiğim hatayı aldım. form üzerinde de runat="server" tagları var.
Mehmet Duran 23 Ağustos Pazartesi 2010 13:48 #11
Form tagı usercontrol içinde olmalı ve diğer kontroller de bu formun içinde yer almalı. Bu şekilde ise hata almaman gerekir.
Serhat 18 Aralık Cumartesi 2010 17:01 #12
Çok Teşekkürler. Mysql veritabanına göre uyarladım. Ve bir çok şey öğrendim. Tekrar teşekkürler.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Kimse sana senden iyi öğüt veremez.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009