mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Sudoku Uygulamam (MDSudoku v1.0)
Sudoku Uygulamam (MDSudoku)Bu yazımda hazırlamış olduğum Sudoku uygulamasını sizlere tanıtacağım. Çok önceden çalışmalarına başladığım ancak yoğunluk nedeniyle uzun süre ilgilenemediğim Sudoku oyununu büyük oranda tamamladım. Açmış olduğum sudoku.mehmetduran.com alt domaininde bu oyunumu sizlerle buluşturacağım ve yenilikleri paylaşacağım. Şu anda web alt yapısı hazır ve oyunu görebiliyor, çözebiliyorsunuz. En kısa sürede Silverlight ve Mobile (C# ve Java ile) versiyonlarını da hazırlayıp, kullanıma sunmayı planlıyorum. Eksik yönü ise oyunun doğruluk kontrolünün olmaması ve verilerin tutulmayışı. İlerleyen süreçte yeni versiyonlarda bu eksikleri tamamlayarak eksiksiz bir oyun haline getireceğim. Bu yaz boyunca bu oyunu tam olarak bitirmeyi ve her platformda çalışan bir uygulama olarak dağıtmayı planlıyorum. Umarım bu hedefime ulaşır ve bu oyunu herkese ulaştırırım.

Sudoku merakım lise yıllarında başlamıştı. Lise döneminde aldığım gazetelerin bulmaca eklerindeki Sudoku bulmacasını çözerek zamanımı geçiriyordum. Zaman ilerledikçe bu oyuna olan ilgim arttı. Üniversitedeki son sınıfımda bu oyunu yapmaya karar verdim ve geçen Ocak ayında çalışmalara başladım. Bir süre ilgilendim ama okulun yoğunluğu sebebiyle uzun süre ertelemek zorunda kaldım. Okul biter bitmez de eksik kalan oyunun büyük bölümünü tamamlayarak web ortamında yayına koydum. Web ortamı dışında Mobil ve Silverlight versiyonlarını da hazırlayacağım.

Kodlamayı C Sharp ile yaptım. Şu anki web alt yapısını Asp.net MVC 2.0 ve jQuery ile geliştirdim. Aynı kodları kullanarak sadece ara yüzü değiştirerek Silverlight, Windows Mobile ve Windows Form sürümlerini de hazırlayacağım. Ayrıca Mobile için kodları Java ile de gerçekleştireceğim. Tüm bunları bu yaz süreci içinde tamamlamayı düşünüyorum. Şu anda oyunun doğruluk kontrolü ve çözümünün gösterilmesi eksik bölümler. Süreç içinde bu eksikleri de tamamlamayı düşünüyorum. Ayrıca versiyon takibi ile de yaşanan tüm gelişmeleri kayıt altına alacağım.

Sudoku oyununun çeşitli algortimaları, zorluk dereceleri söz konusu. Şu anda zorluk derecesi, bulmaca şekli gibi seçenekler rasgele olarak hazırlanmakta. Ancak süreç içinde yeni versiyonlarda bu opsiyonları kullanıcıya seçtirmeyi düşünüyorum.

Oyunun örnek bir ekran görüntüsü ise şöyle.

Sudoku Uygulamam (MDSudoku)

Umarım herkes için güzel, fikir verici, eğlendirici ve hayırlı bir çalışma olur.
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Jquery ve Ajax ile Xml Dosyaları Okuma Asp.net MVC'de ActionResult Türleri Jquery ile Tab Şeklinde Menü Hazırlama Jquery ile Tab Uygulaması Hazırlama Yeni Bir Final Dönemi
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Gençay Yıldız 15 Haziran Salı 2010 01:53 #1
Gerçekten çok başarılı bir çalışma,Allah yolunu açık etsin...
Mehmet Duran 15 Haziran Salı 2010 13:09 #2
Teşekkür ederim Gençay. Hepimizin yolu açık olur inşallah.
ibrahim 15 Haziran Salı 2010 16:55 #3
tebrik ederim gerçekten çok hoş..
Kadir Çelebi 16 Haziran Çarşamba 2010 01:34 #4
Valla hayranlıkla bakıyorum scriptlerine.. Ellerine sağlık..
HasanG 16 Haziran Çarşamba 2010 10:01 #5
Bir aralar ben de Pascal ile yazmaya kalkışmıştım ama sadece tasarım aşamasında kaldı. Not: Bir de seviye eklenmeli :D
Mehmet Duran 16 Haziran Çarşamba 2010 10:38 #6
Yazımda söylediğin seviye konusuna değindim. Şimdi hepsi rasgele olarak belirleniyor. Zorlukları dereceleri var. Bir de bulmaca şekilleri var. Bu iki seçeneği de kullanıcıya bırakacağım ama bu ilerleyen süreçte olacak. Şu anda ikisi de rasgele olarak geliyor.
Ferhat yıldız 27 Haziran Pazar 2010 05:22 #7
Teşekkürler
Emre 26 Ocak Çarşamba 2011 10:49 #8
Öncelikle seni tebrik etmek istiyorum. Bu merakının hiç bitmemesi dileğiyle...Çalışmalara devam
Mehmet Duran 04 Şubat Cuma 2011 16:00 #9
@Emre, teşekkür ederim. Sağolasın.
Şeref Akyüz 23 Mart Çarşamba 2011 22:41 #10
Benim de çok istediğim şeylerden biridir oyun yazmak. İnşallah gerçekleştirebilirim... Teşekkürler paylaşım için.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Kimse sana senden iyi öğüt veremez.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009