mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
MySql'de limit ve rand Kullanımı
Sitemi MySql ile yaparken mysql'de birçok şey öğrendim. Daha doğrusu bazı şeyleri biliyordum ama hiç kullanmamıştım. Sitemde kullanarak tamamen öğrenmiş oldum. Şimdilik bunlardan rand ve limit fonksiyonlarına değineceğim. Özellikle limit fonksiyonu MySql'de olan ve benim en beğendiğim ve sitemde en çok kullandığım fonksiyon. Peki bunlarla neler yapabiliriz?
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 22 Ağustos Cuma 2008 0 23803 4,2
Sql'de Datetime Alanından Yılı ve Ayı Belirleme Fonksiyonu
Veritabanında tuttuğumuz verilerin hangi tarihte eklendiğini hangi tarihte oluşturulduğunu tutuyorsak ve daha sonra bu tarihlere göre işlem yapacaksak sql'de kullancağımız bazı fonksiyonlar var. Öncelikle tarih bilgilerini veritabanında datetime veya date olarak tutarız. Bu verileri ise daha sonra yapacağımız uygulamalarda kullanırız.(arşiv tutma gibi...) Mesela biz belli bir tarihte eklenen verileri almak istiyorsak aşağıdaki gibi bir komut ve sql fonksiyonlarını kullanabiliriz:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 20 Ağustos Çarşamba 2008 8 30535 3,3
Asp.net'te Datasource ile MySql'e Bağlanma
Asp.net ile MySql ile kod tarafından bağlanıp, işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak MySql ile hazır bir DataSource kullanmak biraz sorunlu. Öncelikle Visual Studio'da ki veritabanı bağlantı sihirbazı MySql'i desteklemiyor. Bu yüzden MySql için hazır bir datasource yok ve biz MySql'de bu bağlantı sihirbazını kullanmıyoruz. Ancak yine de SqlDataSource ile MySql ile bağlanıp Gridview, Formview, Datalist, Repeater gibi hazır data formlarını kullanabiliyoruz. Bunun için yapmamız gerekenler şunlar:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 18 Ağustos Pazartesi 2008 6 17031 2,8
Asp.net ve MySql'de Türkçe Karakter Sorununu Çözme
Sitemi MySql ile hazırladım ve birçok sorunla karşılaştım. Bunlardan en önemlisi MySql ile uğraşan herkesin başına gelebilen Türkçe karakter sorunu. Bu sorunu yaşamamak için MySql'de oluşturduğumuz veritabanının dilini Latin5 olarak seçmemiz gerekir.
Bu MySql'de tuttuğumuz veriler için. Ancak birde veritabanına veri eklerken sorun ortaya çıktı ve 'ı' ile 'ş' bozulmaya başladı. Bunu önlemek için ise ekleme yaparken kullandığımız veritabanı bağlantı cümlesini aşağıdaki gibi yazmak gerekecek:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 18 Ağustos Pazartesi 2008 9 15457 5,0
Veritabanı (Sql) Fonksiyonları
Veritabanı programlama dilinde (sql`de) en çok kullanılan fonksiyonların neler olduğuna bakalım. Bunlar ile birçok veritabanı işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bu fonksiyonların en fazla kullanılanları şunlar:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 05 Ağustos Salı 2008 0 13334 3,0
Access`i Mysql`e Çevirme (MdbToMySql)
Web programcılığına yeni başlayanlar genelde veritabanı olarak access`i kullanır daha sonra daha gelişmiş veritabanı sistemlerini kullanmayı tercih ederler. Tabi bu sırada access ile yapılmış bir uygulama varsa bunu geçtiğimiz sisteme çevirmemiz gerekir. Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi Mysql`e geçiş yapıyorsak ve access`teki bilgilerimizi mysql`e aktarmamız gerekiyorsa bu küçük boyutlu programı (MdbToMySql) kullanabiliriz.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 31 Temmuz Perşembe 2008 2 14270 3,0
Büyük işler gibi, büyük düşüncelerinde davula ihtiyaçları yoktur.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009