mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
SQL Server 2005 Programming (E-Book)
SQL Server 2005 Programming (E-Book)Sql Server 2005'i baştan sona anlatan güzel bir kaynak. Son zamanlarda sql server ile çalışmalarımın artması nedeniyle bazı konularda bir kaynağa başvurmam gerekti. Bu kaynakta sizlerle paylaştığım bu e-book. İncelediğimde oldukça faydalı bir kaynak olduğunu, sql server ve veritabanı hakkında herşeyin bulunduğu farkettim. Hem veritabanı konusunda kendinizi geliştirmek için hem de iyi bir arşiv sahibi olmak için bu kaynağa sahip olmalısınız.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 21 Eylül Pazar 2008 6 13284 5,0
Linq to Sql - İlk Örnek Uygulamam
Bu yazımda linq to sql konusu ile ilgili ilk örnek uygulamamı ve nasıl yaptığımı anlatacağım. Bu, linq to sql'e ilk bakışımız olacak ve nasıl kullanıldığını da kavrayabileceğiz. Önceki linq konusu üzerine yazdığım yazıda bu teknolojinin yeni olduğunu ve kullanışlı olduğunu söylemiştim. Kullandıkça da bunun doğru olduğunu gördüm. Ve ilk örneği yapma ve anlatma aşamasına geldim. Yapacağım örnekte; öğrencilerin hangi dersleri aldığını linq to sql yöntemi ile sorgulayacağız. Normalde bu örneği yapmak için veritabanı ilişkileri kurmamız gerekli ancak sadece where komutu ile bu sorgulamayı yapacağız.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 16 Eylül Salı 2008 8 49220 2,5
Veritabanında Arama Yapma İşlemleri
Bu yazımda veritabanımızda bulunan bilgiler içinde arama yaparak istenilen sonucu bulma işlemini nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Veritabanında arama işlemi için sorgumuzda like ifadesini kullanıyoruz. Ayrıca aramanın hangi biçimde yapılacağını da % işareti ile belirleyebiliyoruz. Bu ifade ile aramamızı aranacak olan kelimeyi veritabanı içinde ilk harften itibaren yani soldan sağa, arada arama ifadesi yani aranacak ifade hernagi bir kelimenin içinde bulunuyorsa ve son olarak sağdan sola yani tersten arama. Şimdi bunları vereceğim bir örnekle açıklamaya çalışacağım.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 01 Eylül Pazartesi 2008 21 45028 4,4
İnner Join ile Tabloları Bağlama
Veritabanı uygulamaları ile ilgili paylaşımlarıma devam ediyorum. Şimdi de inner join ile 2 tablo arasında ilişki kurma üzerine bir örnek verdim. Bu örnekte; ürünler ve kategoriler var ve biz inner join ilişkisi ile hangi ürünün hangi kategoride olduğunu belirleyeceğiz.

Kodlarımıza ve veritabanımıza bakacak olursak:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 25 Ağustos Pazartesi 2008 6 58703 3,4
Left Join ile Çoklu Tablo Bağlama
Sitemi yaparken veritabanı ilişkileri hakkında bir çok şey öğrendim. Bunlardan şimdi bahsedeceğim left join ile tablolar arası ilişki kurabiliyoruz. Bu olayı bir örnekle açıklamaya çalışacağım. Vereceğim örnekte; haber ve haberin bulunduğu kategoriyi yazdıracağız. Kategoriyi bulurken bu left join ilişkisini kullanacağız.

Kodlarımıza ve veritabanımıza bakalım.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 24 Ağustos Pazar 2008 8 26442 4,8
Sql'de Datetime Alanından Yılı ve Ayı Belirleme Fonksiyonu
Veritabanında tuttuğumuz verilerin hangi tarihte eklendiğini hangi tarihte oluşturulduğunu tutuyorsak ve daha sonra bu tarihlere göre işlem yapacaksak sql'de kullancağımız bazı fonksiyonlar var. Öncelikle tarih bilgilerini veritabanında datetime veya date olarak tutarız. Bu verileri ise daha sonra yapacağımız uygulamalarda kullanırız.(arşiv tutma gibi...) Mesela biz belli bir tarihte eklenen verileri almak istiyorsak aşağıdaki gibi bir komut ve sql fonksiyonlarını kullanabiliriz:
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 20 Ağustos Çarşamba 2008 8 30535 3,3
Kimse sana senden iyi öğüt veremez.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009