mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Arşiv Bölümü Bitti
Sitemi yaptıktan sonra eksik yönlerini de tamamlamaya başladım. Bunlardan ilki arşiv bölümü oldu. Bu bölümü yapmak için ayrı bir class yazdım. Yazdığım bu class ile sitede ki yazılarımın hangi ay içerisinde yazıldığının istatistiğini tutuyorum. Yeni bir olay değil, neredeyse tüm bloglarda kullanılan bir olay ama ben bu olayı hiçbir kaynaktan faydalanmadan tamamen kendim yaptım. Bu açıdan mutluyum. Arşiv 2 bölümünden oluşuyor. İlk bölüm; her sayda kategorilerin altında gözüken ve her zaman 12 ayın istatistiğini gösteren (site içeriği tutmaya başladıktan 12 ay geçmişse yoksa ne kadar ay geçmişse onu gösteriyor) bölüm ve site içeriği tutmaya başladıktan sonra şimdiki ana dek tüm ayların istatistiğini gösteren ikinci bölüm. Böylece site de tuttuğum bilgilerin istatistiklerine daha rahat ulaşılabilir bir sistem yaptığımı ve kullanıcılara farklı bir seçenek sunmuş olduğumu düşünüyorum.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 19 Ağustos Salı 2008 0 9474 0,0
Yeni Sitem ile Tekrar Karşınızdayım!
Yaklaşık 1 haftadır yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığım sitemi a'dan z'ye yeniden yaparak tekrar karşınızdayım. Sitemi yeniden yapmamın amacı ise; eski sistemin bana göre yetersiz olmasıydı. Ayrıca veritabanı olarak access kullanman ve kodlama bölümünün dağınık olması ve performansının kötü olması değişimin en büyük nedeni oldu. Yeni sitemi MySql üzerine kurdum ayrıca programlama bölümünü gayet titizlikle yapmaya çalıştım. Tasarım kısmı ise önceki sitemin benzeri oldu ancak ufak tefek değişiklikler yaptım. Ortaya daha iyi paylaşım yapabileceğim blog tarzında bir sistem çıktı. Sonuçta daha iyi bir sistemle daha iyi bir siteyle karşınızdayım. Paylaşımlarıma kaldığım yerden devam edeceğim. Sitemi yeniden hazırlarken öğrendiğim birçok konu oldu. Önümüzdeki günlerde bu konulardaki paylaşımlarımı sizlere sunacağım.

Ayrıca eski siteme buradan ulaşabilirsiniz.
Hepinize İyi Çalışmalar Dilerim!
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 18 Ağustos Pazartesi 2008 0 8873 0,0
Sitemi Yeniden Yapıyorum
Sitemi yapalı fazla olmamasına karşın kendime yeni bir site hazırlıyorum. Yeni bir site yapıyor olmamın birçok nedeni var. Blog tarzı bir site yapacağım. Hazır sistem kullanmayacağım ama hazır sistemler gibi bir blog sistemi yapıyorum. Kodlarımı tamamen kendim yazıyorum. Büyük oranda kodları tamamladım. Sıra detaylarda ve yönetim panelinde. En kısa sürede bitirip yayına koymayı planlıyorum. Bu sistemde şimdiki siteme ek olarak etiket sistemi ekledim, tasarımı biraz değiştirdim ve kullanıcıların sitedeki yazılara daha iyi ulaşmalarını sağlamak için veritabanı ilişkileri kullandım. Ayrıca veritabanı sistemi olarak Mysql kullandım. Gayet iyi bir veritabanı sistemi. Önceden çok uzun kodlarla yaptığım veya anlamakta güçlük çektiğim ilişkileri mysql`de çok rahat anladım ve yaptım. Zaman içerisinde mysql ve veritabanı hakkında paylaşımlarıma ağırlık vereceğim.
Yeni sitemi en kısa sürede yayına koymayı düşünüyorum. Yaptığım sistemin bana uzun süre yeteceğini düşünüyorum. Sadece disayn konusunda eksiklikler olabilir. Bu sorunlarıda zaman içerisinde gidererek yaptığım bu sistemle umarım uzun süre paylaşıma devam ederim.

Bu süre içinde sizlerede iyi çalışmalar dilerim.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 12 Ağustos Salı 2008 3 9046 3,5
Yükselme Zamanı!
Bugün hem adsl üyeliğimi hem de sitemin host paketini bir üst seviyeye çıkardım.
Son aylarda (4 - 5 aydır) adsl ücreti normalden fazla geliyordu ve hep standart ücret (40 ytl civarı) geliyordu. Ben de nasılsa aynı parayı ödeyeceğim diyerek adsl 1 Mbps 4 gb kota olan paketimi aylık 39 ytl olan yine aynı hızda fakat 6 gb kotası olan pakete yükselttim. Fazla para ödemektense aynı paraya daha fazla internet kullanırım dedim.
Bir diğer yükseltmeyi de sitemin hostunda yaptım. Mini paketten bir üst pakete (orta pakete) yükseltme yaptım. Sitemin büyümesi ve daha fazla alana ihtiyaç duymam nedeniyle bu yükseltmeyi yaptım.
Tabi bunlar için para gerekiyor. Şimdilik öğrenci harcıyla bunları karşılıyorum. Ancak en kısa zamanda kendime kazanç sağlayacağım fırsatları değerlendirmeyi düşünüyorum.

İyi Günler!
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 05 Ağustos Salı 2008 1 9079 1,5
Çalışmalar Devam Ediyor
Stajımı tamamlayalı 2 gün olamasına rağmen staj döneminde yaptığım ve siteme entegre edemediğim uygulamaları kısa sürede siteme entegre ederek hem sitemi geliştiriyor hem de boş zamanımı değerlendirmiş oluyorum. Bunun dışında önüzmüzdeki süreçte hem yazılarım devam edecek hem de diğer site çalışmalarına hız vereceğim. Özellikle arkadaşlarımla beraber düşündüğümüz olayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ama öncelikle biraz dinlenmeye ve staj raporunu yazmak için zamana ihtiyacım var. Bunları hallettikten sonra çalışmalarıma ve yazılarıma hız vereceğim.
Bu kısa süre için herkese iyi çalışmalar dilerim.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 03 Ağustos Pazar 2008 1 9069 3,0
Stajım İyi Gidiyor
Bu hafta başı itibariyle staja başladım. Bazıları Türk Telekom`da yapacak olmam nedeniyle stajın pek olumlu geçeceğini düşünmüyordu. Ancak şu gün itibariyle böyle birşeyin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İlk günden beri gittiğimiz bölümle ilgili bilgiler edindik ve edinmeye devam ediyoruz. Gittiğimiz bölüm adsl bölümüydü. Adsl ve adsl yapısı hakkında bilgi edindik. Bence güzel bir bölüm. İlerde bu konuda edindiğim bilgileri burada paylaşacağım. Ayrıca Türk Telekom`un ülkemizin teknoloji alt yapısında ki yerini ve önemini de kısa sürede anlamış bulunuyorum.  Şu an stajımın çok iyi geçtiğini söyleyebilirim. Dilerim hem benim için hem de tüm staj yapan arkadaşlar için böyle devam eder.
Bookmark and Share Tamamını Okuyun »
Mehmet Duran 02 Temmuz Çarşamba 2008 0 9464 0,0
Hizmet amaçlı işler başarıya, kar amaçlı olanlar ise başarısızlığa yöneliktir.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009