mehmetduran.com - Paylaşmak Güzeldir...
Jcrop ve Asp.net ile Resimleri Kesme (Örnek Dahil)
Jcrop ve Asp.net Kullanarak Resimleri KesmeBu yazımda jQuery eklentisi olarak geliştirilen Jcrop script kütüphanesini kullanarak web projelerinde resimleri / fotoğrafları nasıl düzenleyebileceğimizi göstermeye çalışacağım. Bu script kütüphanesi ile Asp.net projelerinde çok gelişmiş resim / fotoğraf düzenleme araçları hazırlanabilir. Ben de buna örnek olması açısından küçük bir örnek hazırladım. Hem Jcrop script kütüphanesini hem Ajax işlemlerini hem de C# kodlarını kullandığım güzel bir uygulama oldu. Script kütüphanesi sayesinde resim / fotoğraf üzerinde belirli alanı seçebiliyoruz. Seçtiğimiz alanı Ajax ve C# (Generic Handler) kullanarak gösterebildiğimiz ve kayıt edebildiğimiz küçük bir editör örneği oldu. Bu bakımdan bu konularla ilgili örnek arayanlara oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdi bu örneği ve neler yaptığımızı detaylıca görelim.

Kod kısmına fazla girmeden hazırladığım örneği ve genel mantığını anlatacağım. Merak edenler örneği indirerek kodları inceleyebilirler.

Öncelikle bu script eklentisi ile resim / fotoğraf üzerinde belirli koordinatları script tarafında elde ediyoruz. Kullanıcı bu değerleri istediği gibi olması gereken aralığı aşmadan belirleyebiliyor. Bu kısımdan sonra seçilen alanı göstermek veya kaydetmek için server taraflı bir kodlama gerekiyor. Php, Asp veya başka dilleri bilenler bu işlemi o diller ile yapabilirler. Ben C# ve Asp.net ile geliştirdiğim örnek üzerinden gideceğim. Server taraflı kodlamada resim üzerinde hangi alanların seçildiğinin bilgisi gerekir. Bu bilgiyi jQuery Ajax ile kullanıcı tarafından sunucuya Asp.net içinde tanımlı olan Generic Handler dosyalarına iletiyoruz ve bu dosyalar ile seçili resimlerin gösterimi, kayıt edilmesi işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bu işlemde mantık tamamen bu.

Tüm anllattıklarımı gösteren örneği burada çalışır halde görebilir ve buradan indirebilirsiniz.

Fazla kod türü içerdiği için kodlamaya girmiyorum. Jcrop hakkında ve detaylar hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz. C# tarafında da belirli bir dizindeki resim / fotoğrafları alıp listeletiyoruz, resimlerin / fotoğrafların belirli bölümünü alıp kayıt ediyoruz veya bu bölümü Generic Handler yardımı ile gösteriyoruz. Bu işlemler daha önce bloğumda paylaştığım örneklerle ve kodlarla tamamen aynı. Bu yüzden fazla detaya girmiyorum.

Umarım ilgilenenlere ve merakı olanlara yardımcı olur veya fikir verir.
İyi Çalışmalar.
Bookmark and Share
Bu Yazıyı Değerlendirin.
Konuyla İlgili Olabilecek Diğer Yazılar Jquery in Action (E-Book) Jquery'de Tanımlayıcı Değiştirme jQuery ile Dinamik Alanlar Oluşturma (Scroll Olmadan ve Yatay) Takvim Uygulaması Kullanımda Microsoft Yaz Okulu İkinci Haftanın Ardından
Yorumlar
Yorum Yaz
RSS Yorum Takibi
Resul Özdemir 19 Haziran Cumartesi 2010 10:55 #1
Helal! Ben bu çocuğu seviyorum yaa :). İşin rast.
yaramaz blog 09 Kasım Salı 2010 22:51 #2
tşkrler güzel paylaşım
Emre 16 Şubat Çarşamba 2011 01:18 #3
Eline saglık hocam, ancak ben demoyu çalıştıramadım nedense, resim seçtiğimizde "yükleniyor" diyor ve kalıyor. Chrome kullanıyorum ondan dolayı bir sıkıntımı yaratıyor dersin ?
Şeref Akyüz 30 Mart Çarşamba 2011 00:21 #4
Program oldukça güzel, geriden gelenlerin ufkunu açacak cinsten teşekkürler ;)
Mehmet Duran 08 Nisan Cuma 2011 22:10 #5
@Emre, bunu chrome ile denememiştim. Orada resmin html kısmını script ile oluşturup ekrana basıyor idim ama chrome'da çalışmıyor imiş. Gerekli düzenlemeler yapılırsa sorun olacağını düşünmüyorum. Fırsat bulduğumda sorunla ilgilenmeye çalışacağım.
İsim :
Site :
Yorum :

Buradan bu yazıya ait yorumları RSS olarak takip edebilirsiniz.

Bu servis ile yazılara eklenen yorumları RSS ile takip ederek konu ile ilgili başkaları tarafından yapılan yorumları veya konuyla ilgili sorduğunuz sorulara verilen cevapları görebilirsiniz.
Hata yapmayan bir insan genellikle hiçbirşey yapmıyordur.
Bölümler
Yazılar
Arşiv
Arama
Linkler
Site İçi Arama
Son Zamanlarda Ne Yapıyorum ?
İstatistikler - Araçlar - Reklam
İstatistikler
Sayaç
Mehmet Duran | mehmetduran.com | Copyright © 2009